Najpopularniejsze fakty i mity na temat tanich linii lotniczych

Na temat tanich linii lotniczych istnieje tyle mitów i opinii, że nawet osoby, które nigdy nie podróżowały samolotem słyszały je niejednokrotnie. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Tanie linie lotnicze oznaczają niższy poziom bezpieczeństwa

Jest to mit. Niska cena nie oznacza gorszego, starego samolotu, któremu grozi rozpad w powietrzu. Każdy samolot czy to najtańszej linii lotniczej czy to Qatar Airways klasy biznesowej przechodzi te same przeglądy i musi spełnić te same wymogi.

Jedzenie na pokładzie tanich linii lotniczych jest niesmaczne i drogie. Można uznać to za fakt, choć smak pozostawiamy do subiektywnej oceny. Co chwila w internecie spotykamy zdjęcia wściekłych klientów tanich linii lotniczych, którzy kupili kanapkę za 35 złotych, a okazało się, że jest to sucha bułka z połową plasterka szynki. No niestety, tanie linie są tanie, bo muszą na czymś oszczędzać i zdecydowanie nie radzimy lecieć na głodnego i liczyć na wykwintną ucztę na pokładzie samolotu, bo zapłacisz więcej niż za bilet.

Do tanich linii lotniczych nie wolno zabrać bagażu, a jak go weźmiesz zapłacisz dużą karę.

Uznalibyśmy to za mit, bo nie można wrzucać wszystkich lotów do jednego wora. Rzeczywiście może zdarzyć się lot, który ma w regulaminie brak bagażu głównego a bagaż podręczny jest bardzo mały, jednak zdarza się to rzadko. Kwestią kluczową jest regulamin lotu i zapoznanie się z nim. Jeśli tego nie zrobisz – rzeczywiście możesz słono zapłacić za nadbagaż (często wystarczy zmienić walizkę na minimalnie mniejszą)

Tanie linie lotnicze nie są tanie, bo wszędzie trzeba dopłacać

Podobnie jak poprzednio – jeśli nie interesuje Cię regulamin i się do lotu nie przygotujesz, może to być prawda, ale wystarczy przeczytać co trzeba mieć, jaki rodzaj bagażu jest odpowiedni – i zapłacisz tylko za bilet. Najpopularniejsze dopłaty jakie nam grożą to: nadbagaż, brak wydrukowanego dokumentu karty pokładowej (niektóre linie lotnicze wymagają samemu go wydrukować, za jego brak jest dopłata) czy korzystanie z wyżywienia w samolocie – zdecydowanie tych kosztów lepiej unikać. Albo zawsze możesz wybrać wakacje w Polsce i, na przykład, wybrać się na zwiedzanie najpiękniejszych zabytków w Poznaniu.