Kilka interesujących faktów o Chile

Chile to państwo położone w zachodniej części Ameryki Południowej, u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Graniczy z Argentyną, Peru i Boliwią.

Stolicą kraju zamieszkiwanego przez ok. 19 milionów mieszkańców jest Santiago, a językiem urzędowym – hiszpański. Co ciekawe, jest to najdłuższy kraj na świecie – jego długość wynosi ponad 4 tysiące kilometrów. Chile znane jest przede wszystkim z niesamowitych, malowniczych krajobrazów. Ale nie tylko…

Chile – malownicze krajobrazy i bogata kultura

Nie każdy wie, że w granicach Chile znajduje się ok. 3 tysięcy wysp rozsianych po wodach Oceanu Spokojnego. Jedną z najbardziej znanych jest Wyspa Wielkanocna. To na niej znajdują się tajemnicze posągi w kształcie głów. Do dziś nie wiadomo kto i w jakim celu je wybudował.

W granicach Chile znajduje się także jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi. Pustynia Atakama, bo o niej mowa, zajmuje powierzchnię ponad 100 tysięcy kilometrów kwadratowych. Bywa nazywana pustynią mglistą, a na jej obszarze znajdują się miejsca, w których od wielu lat nie spadła nawet kropla deszczu. Ze względu na bardzo zróżnicowany klimat, bogata jest również chilijska fauna. Można tam spotkać zwierzęta takie jak: pancerniki, szynszyle, pumy, lamy a nawet pingwiny.

Ale Chile to nie tylko fascynująca przyroda. Kraj ten słynie również z doskonałych win i świetnej jakości wołowiny. A jeśli już o wołowinie mowa, warto wspomnieć o narodowym sporcie Chilijczyków, czyli rodeo. Jest wyjątkowe, ponieważ to jedyne rodeo na świecie, gdzie zamiast byka, goni się cielaka.

Kultura tego kraju jest bardzo bogata i różnorodna. Przenikają się w niej tradycje rdzennych mieszkańców ze zwyczajami zakorzenionymi przez hiszpańskich kolonizatorów. Warto wiedzieć, że Chile uznawane jest za bezpieczny kraj dla turystów. Jego mieszkańcy są pozytywnie nastawieni do obcokrajowców, otwarci i gościnni.