3 najciekawsze fakty na temat Meksyku

Co przychodzi ci na myśl, gdy myślisz o kulturze meksykańskiej? Mariachi, tequila, tacos, zapierające dech w piersiach plaże i kaktusy?

To wszystko to właściwe skojarzenia – ale naturalna i kulturowa różnorodność Meksyku obejmuje znacznie więcej. Poznaj 3 niezwykłe i mało znane ciekawostki o Meksyku!

  1. W Meksyku znajduje się największa piramida na świecie!

Tak, nie przesłyszałeś się! Nie Egipt, a właśnie Meksyk szczyci się tytułem kraju z największą na świecie piramidą. Jej nazwa to Piramida w Choluli i znajduje się w stanie Puebla, 15 kilometrów od stolicy stanu. Piramida ta sięga 66 metrów wysokości, szerokość jej podstawy to 400 metrów, a jej objętość wynosi 4,5 miliona metrów sześciennych!

Pomimo imponujących wymiarów, nie jest tak sławna jak egipskie budowle, a odwiedzając Meksyk można ją dosłownie przeoczyć, ponieważ piramida w Choluli jest ukryta pod górą. Przykuwającą wzrok konstrukcją jest w rzeczywistości kościół zbudowany przez hiszpańskich zdobywców na szczycie piramidy.

  1. Meteoryt, który zniszczył dinozaury, uderzył w Meksyk!

Meteoryt, który 65 milionów lat temu zgładził dinozaury, uderzył w meksykański półwysep Jukatan. Pozostał po nim krater i o powierzchni 180 metrów kwadratowych o głębokości ponad 600 metrów. Pracownicy państwowego koncernu naftowego PEMEX odkryli krater w 1981 roku podczas wiercenia szybu naftowego.

Jeszcze więcej niesamowitych ciekawostek znajdziesz w portalu https://nieuwierzysz.pl/.

  1. Kolorowy telewizor został wynaleziony przez Meksykanina!

Guillermo Gonzalez Camarena jest wynalazcą telewizji kolorowej i urodził się w meksykańskim mieście Guadalajara, Jalisco. W 1940 roku ówczesny 23-latek złożył wniosek o patent na pierwszy system transmisji obrazu kolorowego, który został później wykorzystany w statku kosmicznym Voyager 1.