Hiszpania dla ciekawych: Saragossa

Kusi pięknymi zabytkami oraz budowlami, które uchodzą za wspaniałe przykłady stylu mauretańskiego. Saragossa to jedno z tych miast, na terenie których Hiszpania może nas oczarować swym bogactwem kulturowym oraz różnorodnością. Na jakie atrakcje powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Saragossa: wyjątkowy punkt na mapie Hiszpanii

Biura podróży nie bez powodu zainteresowały się tym miastem i jego zabytkami. Saragossa to jeden z najciekawszych ośrodków miejskich, jakimi może się pochwalić północno-wschodnia Hiszpania, to również wyjątkowy ośrodek dla tych, których fascynuje kultura arabska. Stolica Aragonii przyciąga zróżnicowaną architekturą i piękną okolicą, a wycieczki w głąb doliny Ebro każdemu z nas mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń. W jaki sposób możemy spędzić wolny czas w tym niezwykłym mieście?

Z kart historii: Saragossa i jej dzieje

Saragossa jest miastem niezwykle atrakcyjnym dla miłośników historii, a jej dzieje mogą oczarować każdego turystę. Związane ze starożytnych Rzymem miasto było też w swych dziejach ważnym punktem na mapie świata arabskiego, o czym zresztą do dziś przypomina jego zróżnicowana zabudowa. Od XII wieku, a więc od chwili wyparcia Maurów, Saragossa pełni rolę Królestwa Aragonii. Do dziś jest to stolica tego regionu, a jednocześnie – jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miast, jakimi może się pochwalić Hiszpania. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Saragossa i jej atrakcje: to trzeba zobaczyć!

Biura podróży nie bez powodu zakochały się w tym mieście. Tu nikt nudzić się nie może, a wspaniałe budowle tego miasta tworzą jedyną w swoim rodzaju kolekcję bezcennych zabytków. Jednym z tych obiektów, obok których nie można przejść obojętnie, jest zamek Aljaferia. Wzniesiony w XI wieku, stanowi jedną z najciekawszych pamiątek po Maurach w tej części Hiszpanii. Ciekawym przykładem stylu mauretańskiego jest też pobliski meczet, któremu w czasie zwiedzania Saragossy z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Saragossa to również nieco młodsze zabytki, związane już z europejską sztuką i kulturą. Jednym z obiektów, którym w czasie wędrówki wzdłuż brzegów rzeki Ebro koniecznie trzeba się przyjrzeć, jest kamienny most wzniesiony w miejscu rzymskiego akweduktu. Dziś jest on jednym z symboli miasta oraz zabytkiem, który skutecznie przyciąga uwagę goszczących w tym mieście turystów. Wśród budowli sakralnych tego miasta wyróżniają się dwa obiekty. Pierwszym z nich jest wspaniała katedra La Seo, która powstała w XII wieku, drugim – barokowa bazylika z XVII stulecia, w której wnętrzu można podziwiać cenne freski Goi. Saragossa może się też pochwalić pięknymi rezydencjami oraz tak ciekawymi obiektami, jak gmach dawnej giełdy oraz secesyjny budynek hali targowej. A co z miłośnikami sztuki? Na nich czekają tak ciekawe atrakcje, jak Muzeum Sztuk Pięknych oraz muzeum, którego głównym bohaterem jest rzeźbiarz Pablo Garallo.

Saragossa to wspaniały ośrodek miejski, z którego Hiszpania może być dumna. Wycieczki po tym mieście każdemu miłośnikowi historii i sztuki dostarczą niezapomnianych wrażeń, staną się też przygodą, która na długo będzie gościć w pamięci turystów zwiedzających to niezwykłe miasto.