Fascynujące fakty o Ameryce łacińskiej

Ameryka Łacińska to tygiel kultur. 26 krajów tworzących to etniczno-geograficzne pojęcie pełne jest miejsc, ludności i zjawisk, które warto poznać. Oto lista 10 ciekawostek o Ameryce Łacińskiej, których pewnie jeszcze nie znacie.

1. Pustynia Atacama, jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie

Pustynia Atacama nie jest zwykłą pustynią. Jest uważana za jedno z najsuchszych miejsc na świecie. W 1971 roku, według zarejestrowanych danych, spadł tam pierwszy deszcz od czterech wieków.

2. W Cartagena de Indias morze świeci na niebiesko

Czy słyszeliście kiedyś o świecącym planktonie? W Kolumbii, a dokładniej w Cartagena de Indias, można zaobserwować z bioluminescencyjny plankton. Przy każdej fali, wodw rozświetla się maleńkimi niebieskimi punkcikami.

4. Meksykańska gastronomia, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego

Wszyscy znamy tacos, ale kuchnia meksykańska wykracza daleko poza to pyszne danie. Kuchnia meksykańska oprócz tego, że jest przysmakiem, w 2010 roku została wyróżniona przez Unesco tytułem Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

5. Panama – kraj skąpany w dwóch oceanach

Panama jest jednym z krajów, w których niezwykle łatwo jest zobaczyć wschód słońca nad Oceanem Atlantyckim i podziwiać jego zachód nad Oceanem Spokojnym. Niesamowite, prawda?

6. Ekwador, gdzie przyroda walczy w sądzie

Czy wiesz, że w Ekwadorze przyroda jest uważana za podmiot posiadający prawa konstytucyjne? Dzięki temu działaniu kraj ten może pochwalić się jednymi z najlepiej zachowanych obszarów przyrodniczych na świecie. Wyspy Galapagos są tego świetnym przykładem.

7. Paragwaj – kraj dwujęzyczny

Paragwaj zadbał o zachowanie kultury swoich przodków. Językami urzędowymi kraju są hiszpański i Guaraní, lokalny język tubylczy, więc nierzadko można usłyszeć, jak mieszkańcy płynnie zmieniają mowę między tymi dwoma językami.

8. Amazonka, najszybciej płynąca rzeka świata.

To pewnie dla nikogo nie jest nowina, ale na tej liście ciekawostek o Ameryce Łacińskiej nie mogło zabraknąć rzeki Amazonki.

9. Kolumbia, kraina kawy

Kolumbijska kawa jest znana na całym świecie, ale nie tylko ze względu na jej jakość, ale także na rozległe plantacje rozsiane po całym kraju. Czy wiesz, że Kolumbia jest drugim największym producentem kawy na świecie?

10. Lima, gastronomiczna stolica Ameryki

O meksykańskiej gastronomii już mówiliśmy, ale trzeba przyznać, że stolica Peru nie ma czego pozazdrościć. W kraju tym występuje aż 90 mikroklimatów, co stwarza doskonałe warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju krzewów i prowadzenia gastronomii z najwyższej klasy składnikami. Zafascynowała Cię Ameryka łacińska? Poznaj 5 najciekawszy atrakcji!