Boliwia; zapomniany raj w Ameryce Południowej

Boliwia to bez wątpienia jeden z najbardziej fascynujących a jednocześnie najmniej znanych krajów Ameryki Południowej. Symbole kontynentu to przecież przede wszystkim Rio de Janeiro, Buenos Aires, liczne destynacje w Chile oraz Peru a ostatnio coraz częściej także Kolumbia.

Jednak Boliwia to miejsce w żadnym razie nie ustępujące bardziej znanym kierunkom turystycznym w Ameryce Południowej. To prawda, że ten piękny i niewielki kraj zawsze pozostawał w cieniu innych, większych państw, jak Brazylia czy Argentyna. Każdy kto miał w swoim życiu okazję przynajmniej jeden raz odwiedzić Boliwię przyzna jednak natychmiast, że to niewielkie państwo wprost emanuje typowo latynoskim czarem a jednocześnie swoim własnym, niepowtarzalnym klimatem.

Wycieczki do Boliwi: dlaczego warto?

Dlaczego zamiast oklepanego Rio, Buenos Aires lub Limy warto wybrać właśnie Boliwię ? Przede wszystkim, Boliwia jest zaliczana do krajów o największej bioróżnorodności w skali całego świata. Zaskakujące? A jednak. To liczące nieco ponad 10 milionów obywateli państwo zawiera w sobie i Amazonię, i Andy, niezwykła równina Llanos de Moxos, płaskowyż Altiplano a także ogromna, legendarna równina Gran Chaco.

Można więc śmiało powiedzieć, że ten niewielki kraj w niezwykły sposób streszcza w sobie niemal całe bogactwo Ameryki Południowej, z wyjątkiem oceanów. Bedąc w Boliwi możemy zwiedzać niezwykłe krainy położone u pondóża andyjskich Kordylierów, gęsto usiane malutkimi wioskami, gdzie naprawdę ma się wrażenie, iż jesteśmy na samym końcu świata.

Boliwia to jednak także dwie ogromne równiny. Równina Llanos de Moxos liczy ponad 140 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni. Warto nadmienić, że ten ogromny obszar zawiera liczne pozostałości dawnych cywilizacji prekolumbijskich. Odkrycia archeologiczne wskazują, że Llanos de Moxos była zamieszkiwana przez ludzi jeszcze dwa i pół tysiąca lat przed naszą erą. Obecnie na tym niezwykłym, bardzo rzadko zaludnionym terenie, sąsiadują ze sobą rozmaite architektoniczne pozostałości antycznych cywiizacji ze współczesnymi wioskami, odznaczającymi się niezrównanym kolorytem.

Andy

Jednak wycieczki do Boliwii oraz pobyt w tym kraju to nie tylko niezgębione obszary równin Gran Chaco oraz Llanos de Moxo. To oczywiście także Andy. Łącznie na terenie niewielkiej Boliwi znajduje się pasmo Andów liczące aż 600 kilometrów długości, z najwyższym szczytem Sajamą(6520 metrów wysokości) a także położonym pomiędzy Kordylierami Zachodnią a Środkową malowniczym i monumentalnym płaskowyżem Altiplano.

Amazonia

Kiedy już uznamy, że czas jeszcze bardziej urozmaicić nasze wakacje w Boliwii, możemy zamienić śnieżyste Andy oraz wielkie równiny na tropikalną Amazonię. Tutaj warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od Amazonii brazylijskiej, należąca do Boliwii część tej krainy jest tak naprawdę wciąż terenem dziewiczym. W boliwijskiej Amazonii żyją papugi, jaguary, kajmany oraz liczne gatunki małp. Sam dostęp do wnętrza Amazonii jest zaś znacznie łatwiejszy, niż ma to miejsce w Brazylii, gdzie wiele obszarów położonych na granicach Amazonii jest zamienianych w tereny użytkowe.

Tygiel kutur

Oprócz swojego bogactwa geograficznego, które czyni z Boliwii prawdziwą perłę turystyczną, kraj ten wyróżnia się także zapierającą dech w piersiach różnorodnością obyczajów. Na terenie Boliwii wciąż trwają bowiem elementy dawnych wierzeń, rytuałów i obyczajów o prowienencji prekolumbijskIej, zwłaszcza w małych wioskach położonych u podóża Andów lub też na którejś z wielkich równin. Jednocześnie, przebywając w Boliwii bez trudu napotkamy na ślady kultury europejskich kolonizatorów, którzy zwłaszcza w miastach wznosili liczne budowle, jeszcze do teraz zachowujące swoje niepowtarzalne walory estetyczne.

Pod względem kulturowym Boliwia jest krajem jednego wielkiego synekrytyzmu, ciągłego mieszania się oraz współistnienia wielu różnych prądów i tendencji kulturowych. To bez wątpienia kolejny aspekt czyniący z tego kraju miejsce unikatowe w skali świata, zwłaszcza że ów synekrytyzm nie jest tutaj czymś w rodzaju sztucznie utrzymywanej ciekawostki dla turystów, lecz istnieje w sposób jak najbardziej rzeczywisty.