400 lat ilustrowanej kroniki peruwiańskiej autorstwa Felipe Guamán Poma de Ayala

Na wystawie prezentowane było jedno z najbardziej oryginalnych dzieł w historiografii światowej. „Nueva Coronica y Buen Gobierno” autorstwa Felipe Guamán Poma de Ayala to prawie 1200 stronicowy manuskrypt powstały w Peru około 1615 roku.

Składa się on z dwu części. Pierwsza (Nowa Kronika) to kompendium dziejów imperium Inków i ich poprzedników. W drugiej części (Dobry Rząd) autor opisuje nadużycia urzędników hiszpańskich wobec Indian postulując sprawiedliwe traktowanie tubylców i zmiany w zarządzaniu wicekrólestwem Peru.

Kronika jest napisana po hiszpańsku, ale autor wplata liczne słowa, a nawet zdania po keczua, języku Inków. O wyjątkowości tego dzieła decyduje głównie to, że zawiera 398 całostronicowych rysunków. Opatrzone są one komentarzami oraz licznymi dopiskami autora. Jest to niezwykła ilustrowana historia Inków i początków hiszpańskiej kolonizacji Peru.

Autor opisuje i ilustruje życie każdego z władców Inków i ich żon, a także bóstwa, kapłanów, urzędników, grzebanie zmarłych, pałace, drogi, magazyny itd.

Zarówno postać autora jak i losy jego dzieła są dość tajemnicze. O Felipe Guamán Pomie de Ayala wiemy tylko to co sam o sobie napisał w Kronice. To, że był Indianinem pochodzącym z rodziny szlachty indiańskiej, ale wychowanym już w rodzinie metyskiej oraz, że pracował dla misjonarzy i urzędników hiszpańskich jako tłumacz i pomocnik.

Manuskrypt był adresowany do króla Filipa II i wysłany do Hiszpanii, jednakże nigdy nie dotarł do adresata i ślad po nim zaginął. Nie wiadomo w jaki sposób znalazł się on w Bibliotece Królewskiej w Kopenhadze gdzie został odkryty dopiero w 1908 roku.

Kronika znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Ambasadą Peru. Otwarcie, z udziałem Ambasadora Peru w Polsce Pana Alberto Salasa Barahony, odbyło się 12 lutego 2016 r. w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Po wernisażu przygotowano degustację potraw peruwiańskich.

 

Podziekowanie od Ambasadora